Co je Džūdžucu?

Jujutsu anebo Jiu Jitsu?

Lidé si Jujutsu nejčastěji pletou s Jiu Jitsu, jakožto sebeobranou, která zpravidla obsahuje i závody. Jiu Jitsu vzniklo v Německu a jedním z jejich čelních představitelů je např. Siegfried Lory, držitel 10. Mistrovského technického stupně (dan).

JU JUTSU V ČESKÉ REPUBLICE

V České republice se vyučuje mnoho stylů Jujutsu, které se od sebe liší technickou, ale i filozofickou koncepcí. Většina škol taktéž používá své vlastní zkušební řády a má svou vlastní metodiku. Jiné spolupracují s federacemi, asociacemi či jinými druhy spolků. Situace je ale obecně v bojových uměních velmi nepřehledná a do jisté míry, bohužel, i nepřátelská.

V Agatsu Ryu se soustřeďujeme na tradiční, tedy nesportovní (nezávodní), způsob výuky tohoto umění. Od roku 2003 cvičíme nezávisle.

Od roku 2017 máme japonskými mistry uznanou legitimitu a to jak ve formě Jujutsu které praktikujeme a také technické stupně, které udělujeme. Zároveň jsme složili před zástupci mezinárodní organizace AJBA, technické stupně Dan (černý pásek).

V roce 2019 jsme založili ( s kolegy z Kaba Ryu) zastřešující organizaci s názvem Seishin Budo Kai.

JUJUTSU – BOJOVÉ UMĚNÍ SAMURAJŮ

Jujutsu (čti „džudžucu“) je tradiční forma bojového umění, která má své kořeny v Japonsku, kde se jeho počátek traduje již na 9. století. V překladu znamená Jujutsu „jemné umění”. Jujutsu je kompletní systém obrany i útoku, využívající mnoha prvků proti soupeři. Je vhodné pro děti, mládež i dospělé – muže i ženy! Vzhledem k povaze technik je Jujutsu nezávodní.

Obsahuje techniky:

  • v postoji (hody, porazy, údery, kopy, kryty, lámání, páčení, škrcení, tlakové body,…)
  • na zemi (držení, znehybnění, lámání, páčení, škrcení,…)
  • se zbraněmi (cokoliv – tyč, meč, nůž, srolované noviny, klíče,…)

Jujutsu poskytuje mnoho technik a způsobů provedení. V Jujutsu můžete uplatnit svou kreativitu a seberealizovat se. Původní školy mají a dodržují zkušební řád. Navíc dodržují tradici, nespecializují se závodění a pořádání sportovních utkání apod. Jiu Jitsu, případně Ju Jitsu není to samé jako Jujutsu a je třeba toto odlišovat!

Jujutsu je tradiční bojové umění, které je bez závodů. Studujete bojové umění, čili kompletní systém obrany i útoku. Jujutsu má mnoho stylů. Styl Jujutsu je dán filozofií školy. Některé obsahují více úderů, jiné více porazů a jiné zase více páčení a lámání. Nedá se tedy říci, že existuje „jedno“ Jujutsu. Jen v samotném Japonsku jsou popsány desítky až stovky stylů tohoto umění.

Jiu Jitsu je sebeobrana vytvořená jako nejaponské bojové umění. Zaměřuje se na boj na ulici – trénujete techniky a hlavně možné situace. V Jiu Jitsu mohou být závody a soutěže. Tento styl se v Agatsu Ryu nevyučuje!