Načítání...

Čtěte více

Zkoušky? Stres anebo oslava…?

Vytvořil: Agatsu

Zkoušky jsou, jak již jistě všichni víte, nedílnou součástí Cesty v bojovém umění. Troufám si tvrdit, že zkoušky všeho druhu jsou součástí života každého z nás, ať už chceme anebo ne. Ať už si to uvědomujeme anebo ne. Zkouška má však, řekl bych, poněkud negativní význam v dnešní době. Když víte, že budete zkoušeni z nějakého předmětu, z nějakého oboru, nejspíš se na to nebudete těšit. A přesto minimálně na jedny zkoušky má smysl se těšit. Jsou to zkoušky v Agatsu Ryu.

Wabusai znamená v překladu „Oslava pokojného bojovníka“. V Agatsu Ryu tedy bereme zkoušky jako oslavu pokojného bojovníka. Naším cílem skutečně není vystoupení v kleci MMA, ale dostupné praktikování bojového umění se zaměřením na sebeobranu a sebeochranu tak, jak nám ji japonští mistři předali. O tom, co bojové umění nabízí jsme již psali, stejně jako o důvodech, proč být jedním z nás. Ale zpátky ke zkouškám.

Zkoušky jsou oslavou, takovým potvrzením studenta, že je na správné Cestě a je to den, kdy potvrdí svou technickou i etickou úroveň. Bez zkoušek je cvičení jednotvárné a opakující se. Techniky na sebe totiž navazují a dále se kombinují. Proto nelze přeskakovat technické stupně a slučovat je. Ani technicky, ani nijak jinak. Aby byl student skutečně uvědomělý, technicky vyspělý a eticky (morálně) vyzrálý, musí projít všemi technickými stupni tak, jak je předepsáno v Rámcovém programu (dříve „Zkušební řád“).

Na zkoušky je potřeba se připravovat. Vždycky je nutné připravovat se na další zkoušku již po úspěšně absolvované (předchozí) zkoušce. Jen díky tomu budete mít na přípravu dostatek času, nebudete se zbytečně stresovat a zkoušku si naopak užijete. Vždyť se přeci jedná o oslavu.

Neváhejte a neotálejte se zkouškami. Vytyčte si cíl, proberte jej se svým učitelem a pracujte na tomto cíli společně. Tím, že se budete neustále učit novým věcem (techniky, taktika apod.), dostane bojové umění nový rozměr – bude zábavnější, aktivnější, různorodější. A vy budete ambicióznější a disciplinovanější. Benefity, se kterými život počítá. Ať už s námi ten život prožijete anebo ne.

Agatsu Ryu – být s námi má smysl!

(-rg-)

Zpět na blog

Být s námi má smysl!

Chcete objevit umění boje Samurajů a stát se součástí týmu, který se řídí autentickými hodnotami bojových umění? Agatsu Ryu vám otevírá dveře do tohoto fascinujícího světa. Agatsu Ryu je vedená aktivními a zkušenými mistry bojových umění, kteří vám budou velkou oporou a umožní vám být lepším člověkem každý den!

První lekce vás nic nestojí, je naší dávkou inspirace pro vás. Přijďte a začněte svou cestu k sebezdokonalení
a vlastním bojovým dovednostem.