Načítání...

Čtěte více

Vysvědčení

Vytvořil: Agatsu

Cestou do Agatsu Ryu potkávám hloučky dětí, pro které začíná velmi oblíbená část roku. Prázdniny. Než však se však prázdniny rozjedou naplno, čeká je vyhodnocení jejich činnosti. Ne ve škole, ale doma. Na výrazu některých dětí vidím, že očekávají pohromu.

Nadávky, ponížení, anebo i dokonce bití. Tohle některé děti zažívají. A proč? Protože známky jsou takové, jaké jsou. Někdo má známky bez trojek, jiný to nezvládne lépe než se čtyřkami. Rodiče očekávají, že jejich potomek bude jejich lepší verzí sebe sama. A asi by to tak v některých ohledech mělo být. Na druhou stranu není veřejným tajemstvím, že někdo studijní typ je a někdo není.

Chytrý člověk přeci musí vědět, že známky se v den vydání vysvědčení jaksi nevyřeší. A co hůř, řvaním, ponižováním, zákazy a vyhrožováním už vůbec ne. Na druhou stranu, co je s rodiči? Pokud dítko celý, minimálně půlrok, školu nezvládá a rodiče o tom neví? S výmluvou, že nemají čas anebo je to nebaví neobstojí. To by totiž to dítě mohlo říci také, no ne?! Není to dítě tak trochu po vás?

Pokud jste rozumní a moudří tak víte, že každý člověk umí a má vlohy pro něco jiného. Být skvělým umělcem není jen tak! Stejně jako skvělým lékařem, právníkem, ale i řezbářem, instalatérem apod. Všechno má svoje a své nároky. Nedívejte se přes prsty na někoho, kdo „to nevidí stejně jako vy.“

Každý člověk dává smysl svému životu. Jako dospělí lidé bychom již tento smysl měli znát. Pomozme najít dětem smysl jejich života – motivujme, podporujme, vytvářejme přátelské a bezpečné prostředí. Naopak – vyvarujme se tomu, že budeme dítě vést uličkou naší sobeckosti, nenaplněných přání a tužeb. Vyvarujme se srovnávání s kýmkoliv. Respektujme a vychovávejme generaci, která bude učení milovat a nikoliv zatracovat.

Říkáte si, že zrovna vaše dítě potřebuje pořádný dohled, restrikce a zákazy? Opravdu? Jste si jisti, že nepromlouváte k sobě? Jaký život vedete? Zastavte se, zhluboka se nadechněte, obejměte toho vašeho školáka (ať už malého či velkého) a podpořte ho v tom, co mu jde a ujistěte se, že jste tu pro něj a že kdykoliv pomůžete. Vysvětlete, co učení je a proč. Jaká je to investice. A vynechejte peníze prosím. Motivace penězi je hloupá. Motivujte zevnitř – to je dlouhodobé a má to svou hodnotu.

Váš školák, to dítko, které vám doneslo vysvědčení se jistě snažilo dosáhnout dobrých výsledků. Oceňte to. Někdy se daří a někdy zase ne. Vždyť to znáte. Tak to i berte. A nekažte si tím život. Věřte, že to za to nestojí. Z vašeho dítěte možná nebude génius, který zachrání lidstvo. Možná však ano, když dítěti dovolíte růst, objevovat a projevovat se. Věnovat se tomu, co jej baví. Ať to bude jakkoliv, prožije šťastný život. A není to snad to, co všichni chceme? Nátlakem, manipulací, zákazy apod., toho však nedosáhnete.

Přeji všem hezké prázdniny a sílu uvědomění v konání.

R. Garcia

Zpět na blog

Být s námi má smysl!

Chcete objevit umění boje Samurajů a stát se součástí týmu, který se řídí autentickými hodnotami bojových umění? Agatsu Ryu vám otevírá dveře do tohoto fascinujícího světa. Agatsu Ryu je vedená aktivními a zkušenými mistry bojových umění, kteří vám budou velkou oporou a umožní vám být lepším člověkem každý den!

První lekce vás nic nestojí, je naší dávkou inspirace pro vás. Přijďte a začněte svou cestu k sebezdokonalení
a vlastním bojovým dovednostem.