Načítání...

Čtěte více

Veselé Vánoce a šťastný rok 2024!

Vytvořil: Agatsu

Vážení studenti, rodiče i přátelé školy,

Máme za sebou velmi zajímavý, ale opravdu náročný rok 2023, který byl v mnoha ohledech průlomový. Myslím, že jeho význam tkvěl v tom, že bylo potřeba dojít k uvědomění, poznání a zrevidování snad všeho a všech. Také nám ukázal, že i v roce 2023 byli lidé nepoučitelní a tak se historie v mnoha ohledech, co se světového dění týče, opakovala.

Upřímně je mi smutno z toho, v jakém stavu se svět nachází, co se děje kolem nás. Nevěřícně sleduji dění i na českých školách, kdy od studentů slyším opakovaně fráze „zítra píšeme.“ Nikdy však nepřijdou s tím, co je nového učitelé prakticky naučili. Vše je takové „jako“. A dokud to jenom „jako“ bude, nebude nám lépe. Celosvětová soutěž o NEJ… (doplňte dle svého) i letos a možná i více než kdy jindy byla absurdní. Soutěžilo se všude a snad ve všem. Soutěž má své kouzlo, když je o skutečném přátelství a hlavně, bez zbytečných „ego-ocenění“. Co nám to má říci? Máme samé mistry všeho a čehokoliv, na co si vzpomenete. Ale abychom se drželi jednodušších věcí, jako je lidskost, láska, přátelství, odpovědnost, jednota a čest, to bohužel nikoliv. Vytrácí se nám to všude. V jakékoliv lidské činnosti. A není to dobře. Samozřejmě jsem si vědom toho, že „tak to bylo vždycky“. Jenže ať chceme anebo ne, lidé se opravdu mění. Stačí se podívat na internet, zapnout si televizi či pustit rádio. Vulgarity mají přednost před slušností a když se ohlédnu do „naší branže“, tak někomu rozmlátit pusu je bráno jako hrdinství zasluhující ocenění a prostor pro publicitu. Vychovávají se tak generace rváčů, pro které je takto legalizované násilí základem jejich žití. Možná protože je to jejich smysl života. Omlouvám se všem, kteří to vidí jinak. Bohužel neshledávám nic hezkého na tom glorifikovat takové rváče, nedospělé jedince, kteří se mlátí pro potěšení (a peníze, samozřejmě) kdykoliv a kdekoliv.

Rozdělenost lidí nejen u nás, ale všude po světě je alarmující. Lidé jsou schopní vyvolat nebetyčný spor i při nakupování, parkování, a dokonce vidí spiknutí za vším, s čím nesouhlasí. Pohádka má nové jméno – dezinformace. A do toho trvající válka nedaleko od nás, která je pro užitečné hlupáky vítaným zpestřením jejich jinak nudného života. Čím více dospělých se chová hůř než děti. Jak pak můžeme očekávat zlepšení? Zlepšení je v nedohlednu, protože hodnoty, které dnešní svět tolik opěvuje jsou sebedestruktivní.

V Agatsu Ryu to byl také zajímavý rok. Podařilo se zlepšit technickou úroveň, se kterou jsme jako učitelé nebyli po covidové pauze spokojeni. Trvalo nám to zlepšování až moc dlouho. Letos ale můžeme s klidným svědomím říci, že se studenti Agatsu Ryu dostali opět na vysokou úroveň. Jako učitel mám na studenty technicky velké nároky, protože vím, že to co děláme není obyčejný kroužek ani hra. A hra na nejlepšího už vůbec ne. Mnohokráte jsem se vyjádřil v tom duchu, že na nejlepší si tady opravdu nehrajeme. Víme, že to je iluze. Co však dělám naprosto seriózně je snaha naučit studenty pořádně techniky. Pokud někdo pojme Jūjutsu anebo Aikijutsu jako součást své Cesty, pak dám ruku do ohně za funkčnost, praktičnost i proveditelnost v jakékoliv situaci. Je to však především o nastavení toho daného studenta, jak ke studiu bojového umění přistupuje. Pokud techniku neopakuje, neprocvičuje, pak je každá rada drahá a mistr i učitel naprosto zbytečný. Těch, kteří tohle pochopí moc není. O to více jsou cennější.

Podařilo se nám uspořádat několik úžasných aktivit, které se setkaly s obrovským ohlasem. Například stáž Kenjutsu, kterou vedl kolega David Maňur. Dále Letní i Zimní škola a Samurajské hry (historicky největší účast na tomto typu aktivity). Pro veřejnost to byl Den otevřených dveří, který se líbil a přinesl nové studenty. Naše účast na veřejných akcích jako např. prezentace kroužků pro děti v přerovské Galerii také byla pozitivní a přinesla také nové studenty a pomohla nejen Přerovanům dostat Agatsu Ryu do povědomí. A také zkoušky, o kterých jsem hovořil. I tomto ohledu to bylo velmi pozitivní.

I letos jsme uspořádali několik aktivit „pro bono“. Ano. I aktivity zdarma děláme pro naše studenty. A to bez nároku na odměnu. Zkrátka dáváme a jsme moc rádi, že si toho studenti váží. Také jsme opět poskytovali psychickou podporu studentům, kteří se nacházeli v těžkých životních situacích. Ve spolupráci s rodiči jsme skutečně dosáhli výrazného zlepšení a posílení odolnosti konkrétních studentů. Pravda, na druhé straně úspěchů jsou nevděční studenti, kteří neumí říct ani „děkuji.“ V jejich věku věc rozporuplná. Ne každý člověk je vychovaný slušně…

Celkově byl rok 2023 v Agatsu Ryu velmi úspěšný, i když jak jsem v úvodu uvedl, náročný. Bojové umění je náročné a na učitele to je mnohdy velký tlak. Děláme však práci, kterou jsme si zvolili a troufám si tvrdit za všechny učitele, že toho nelitujeme. Tato práce, tato činnost či služba (nazvěte si to jak uznáte za vhodné) má zkrátka smysl.

Přeji proto všem studentům, jejich zákonným zástupcům, přátelům ale i kolegům v Agatsu Ryu, aby rok 2024 byl inspirativní, plný pochopení, přátelský a skutečně lidský. Přeji všem, aby pozitivní věci v životech každého z nás byly přijímány a využívány zdaleka nejen pro sebe, ale aby byly k užitku ostatním. Ať máme ten rok 2024 mnohem více pohodový, bez falešných přátelství a lidí, kteří škodí, protože mohou, a protože jim to dělá dobře. Učme se být více skutečným originálem než hvězdou svého Ega a sociálních sítí. Buďme otevřeni novým možnostem a dávejme ze sebe ostatním to dobré. Nezapomínejte žít a ne přežívat. Práce není všechno…

„Vděk, uznání, poděkování. Nezáleží na výběru slov, všechny znamenají totéž – šťastný. Jsme předurčeni být šťastní. Vděční za přátele, rodinu. Šťastní jen za to, že žijeme. Ať už se nám to líbí nebo ne.

Cenit si malých vítězství. Ocenit ten boj, který nás stojí to být prostě jen člověkem. Možná jsme vděční za ty povědomé věci, které už známe. A možná jsme vděční za ty věci, které se nikdy nedozvíme. A na konci dne, ten fakt, že máme tu kuráž stále stát na nohou.

…je dostatečný důvod k oslavě.“

Zpět na blog

Být s námi má smysl!

Chcete objevit umění boje Samurajů a stát se součástí týmu, který se řídí autentickými hodnotami bojových umění? Agatsu Ryu vám otevírá dveře do tohoto fascinujícího světa. Agatsu Ryu je vedená aktivními a zkušenými mistry bojových umění, kteří vám budou velkou oporou a umožní vám být lepším člověkem každý den!

První lekce vás nic nestojí, je naší dávkou inspirace pro vás. Přijďte a začněte svou cestu k sebezdokonalení
a vlastním bojovým dovednostem.