Načítání...

Čtěte více

Misogi: japonská rituální očista těla i ducha

Vytvořil: Agatsu

Misogi má v bojovém umění a především v Agatsu Ryu velkou úlohu a roli. Již jednu dekádu se Misogi v naší škole věnujeme. Co to ale vlastně to Misogi je? Odkud a z čeho to vzniklo? O tom bude dnešní krátký článek.

Misogi je původně japonská šintoistická rituální očista, která spočívá v umývání těla a mysli vodou. Misogi se provádí v různých formách, jako je například stříkání vodou z vodopádu, ponoření se do moře nebo řeky, nebo dokonce pití solené vody. Cílem misogi je zbavit se nečistot a negativní energie, které mohou způsobovat nemoci, neštěstí nebo duševní utrpení. Misogi také pomáhá posilovat vnitřní sílu, odolnost a harmonii s přírodou.

Původ a význam misogi

Misogi se obvykle provádí na zvláštních místech, které jsou považovány za posvátné, jako jsou svatyně, hory nebo prameny. Někdy se misogi provádí jako součást jiných šintoistických rituálů, jako je například hatsumode (první návštěva svatyně v novém roce) nebo oharae (velká očista konaná dvakrát ročně). 

Misogi není pouze fyzickým aktem, ale také duchovním cvičením. Před misogi je třeba provést přípravu, která zahrnuje modlitbu, meditaci, dýchání nebo zpěv manter. Během misogi je třeba udržovat soustředění a odevzdanost k božstvům a přírodě. Po misogi je třeba poděkovat za milost a požehnání, které byly obdrženy. Misogi tak pomáhá člověku dosáhnout stavu čistoty, klidu a harmonie.

Misogi je starobylý a hluboce zakořeněný aspekt japonské kultury a spirituality. Je to způsob, jak projevit úctu k božstvům a přírodě, které nás obklopují a živí. Je to také způsob, jak se postarat o naše tělo a mysl, které jsou našimi chrámy. Misogi je cestou k osobnímu růstu a transformaci.

Způsoby provádění misogi

Misogi se dělá různými způsoby, například:

  • Stříkáním vodou z vodopádu. Tento způsob se nazývá taki-gyo a je považován za jeden z nejtěžších. Člověk musí stát pod silným proudem vody, který je velmi studený a silný. Tím se člověk očistí nejen fyzicky, ale také psychicky.
  • Ponořením do moře nebo řeky. Tento způsob se nazývá kawa-gyo nebo umi-gyo a je velmi oblíbený. Člověk musí jít do vody, která je také velmi studená, a ponořit se do ní několikrát. Tím se člověk spojí s přírodními silami a božstvy.
  • Pitím solené vody. Tento způsob se nazývá mizu-gyo a je velmi vzácný. Člověk musí pít solenou vodu, která je připravena podle speciálního receptu. Tím se člověk očistí uvnitř a zbaví se špatných myšlenek a emocí.

Misogi v bojových uměních

Misogi se také používá jako cvičební metoda a zlepšování schopností v Jujutsu a dále v některých japonských bojových uměních, jako je aikido, kendo nebo kyudo. V těchto uměních se misogi provádí jako způsob, jak dosáhnout dokonalého souladu mezi tělem a myslí, mezi sebou a protivníkem, mezi sebou a zbraní. Misogi také pomáhá rozvíjet koncentraci, vytrvalost, odvahu a respekt.

V Agatsu Ryu se misogi provádí jako cvičení s dřevěnou tyčí (jo) nebo mečem (bokken). Cvičenci provádějí předem definovanou techniku (seknutí mečem např.) v počtu 1000 opakování. Případně se jedná o techniku prováděnou v nějakém cvičebním režimu, dle pokynů mistra.

Tím se cvičenec zbavuje napětí, strachu a ega a dosahuje stavu prázdné mysli (mushin). V kendu se misogi provádí jako cvičení s bambusovým mečem (shinai), které se skládá z rychlých a silných úderů na hlavu (men), zápěstí (kote), břicho (do) nebo hrdlo (tsuki). Tím se cvičenec učí správnému dýchání, rytmu, načasování a vůli. V kyudu se misogi provádí jako cvičení s lukem a šípem, které se zaměřuje na správné držení těla, napnutí luku, vypuštění šípu a sledování cíle. Tím se cvičenec učí soustředění, rovnováze, harmonii a kráse.

Misogi je tedy nejen rituální očista, ale také cenná metoda rozvoje osobnosti a dovedností. Misogi nám umožňuje poznat sami sebe, své limity a možnosti. Misogi nám také umožňuje poznat svět, jeho krásu a zákonitosti. Misogi je tedy cestou k dokonalosti.

Zpět na blog

Být s námi má smysl!

Chcete objevit umění boje Samurajů a stát se součástí týmu, který se řídí autentickými hodnotami bojových umění? Agatsu Ryu vám otevírá dveře do tohoto fascinujícího světa. Agatsu Ryu je vedená aktivními a zkušenými mistry bojových umění, kteří vám budou velkou oporou a umožní vám být lepším člověkem každý den!

První lekce vás nic nestojí, je naší dávkou inspirace pro vás. Přijďte a začněte svou cestu k sebezdokonalení
a vlastním bojovým dovednostem.