Načítání...

Čtěte více

Jakou cenu má student?

Vytvořil: Agatsu

Jakou hodnotu má student a jakou hodnotu má učitel? Jde to porovnávat? V dnešním článku se zaměříme na to, jak přistupovat ke cvičení a k bojovému umění obecně. Mnoho studentů si myslí, že je to jen o tom, co mi škola nabízí? Ale správné uvažování to není. Vždy by to mělo být o tom, co nabízí učitelé a co nabízí samotný student.

Bohužel, doba je zasazená naprosté volnosti a svéhlavosti. Dominuje všude ego nad kritickým myšlením. A tak se můžete setkat se studenty, kteří mají jasno:

BUDU CHODIT, DOKUD MI MÁ AGATSU RYU CO DÁT!

I s tímto dětinským přístupem měli čest se učitelé setkat. Je to z principu hloupé a egoistické myšlení. Jelikož je potřeba si uvědomit několik věcí:

 • student, který začne cvičit u učitele jej s největší pravděpodobností technicky nedožene (statistika).
 • pokud se mu to podaří, je tu otázka zkušeností, erudovanosti a samotného přístupu a pochopení k technikám. 
 • Jestliže i toto student zvládne, pak se jedná skutečně o výjimečnou osobnost a přesně takovou osobnost hledáme nejen my, ale každá legitimní škola bojových umění!

Jistěže to je i o vůli. Velkou měrou k tomu všemu je ale správný člověk, jeho charakter a úmysly. Nemůžeš uspět v žádném bojovém umění, v žádné tradiční škole, pokud:

 • nevíš co je respekt. Neumíš jej dávat ani přijímat;
 • cvičíš kvůli někomu (rodičům, kamarádovi apod.);
 • jsi sobec či egoista (každý je trochu sobec i egoista, ale pokud je to hlavní, co tě charakterizuje, tak máš smůlu);
 • toužíš být šampion ve všem možném;
 • soutěžení je pro tebe víc, než sebevzdělávání;
 • nerad se učíš;
 • máš problém s autoritami;
 • tvůj slovník se omezuje na vulgarismy, protože si tak připadáš drsnější či dospělejší;
 • neděláš nic pořádně a snažíš se věci šidit;
 • u ničeho nikdy nevydržíš a střídáš všechno jako ponožky – jednou Jujutsu, pak Judo, Aikido, MMA…;
 • máš rodiče, kteří by tě nejraději obalili molitanem, aby se ti nic nestalo, případně
 • ti neumožní pořádně cvičit, protože tě ovlivňují až tak moc, že nevěříš ve své schopnosti, ale v jejich…

Jak být lepším studentem a člověkem

Bojová umění jsou starobylé disciplíny, které mají za cíl rozvíjet fyzické, mentální a duchovní schopnosti člověka. Nejde jen o to, jak dobře dokážeš zasáhnout nebo se ubránit protivníkovi, ale také o to, jak se chováš k sobě, k ostatním a samozřejmě k učiteli. Podívejme se tedy společně na některé zásady, které by měl dodržovat každý, kdo se věnuje bojovému umění.

Nejen brát, ale i dávat

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou bys měl mít na paměti, je, že bojové umění není jen o tom, co dostáváš, ale také o tom, co dáváš. To znamená, že bys měl být vděčný za to, co se naučíš od svého učitele, od ostatních studentů či kolegů z jiných škol bojových umění. Ale také bys měl být ochoten sdílet své znalosti, zkušenosti a dovednosti s ostatními, kteří se chtějí učit nebo se zlepšovat. Tímto způsobem budeš nejen pomáhat rozvíjet bojové umění jako celek, ale také budeš posilovat své vlastní schopnosti a sebevědomí.

Ukázat učiteli, že máte cenu

Další důležitou věcí, kterou bys měl dělat, je ukázat svému učiteli, že máš cenu jako jeho student. To neznamená, že bys měl být arogantní, pyšný nebo příliš soutěživý, ale že bys měl být respektující, pracovitý a oddaný. Tedy umět naslouchat radám učitele, dodržovat pravidla Agatsu Ryu, případně plnit úkoly, které ti zadá. Musíš být ochoten přijmout kritiku, učit se ze svých chyb a neustále se zlepšovat. Tímto způsobem budeš nejen získávat důvěru, uznání a respekt učitelů, ale také budeš rozvíjet své vlastní kvality jako bojovník a člověk. A to je něco, co bude jen a pouze tvoje. To je odměna na celý život.

Závěrem

Bojová umění jsou více než jen o fyzické dovednosti. Jsou také životní filozofií. Pokud chceš být lepším studentem, bojovníkem a člověkem, musíš nejen brát, ale i dávat ostatním a hlavně ukázat svému učiteli, že máš svou cenu. Tímto způsobem budeš nejen prospívat sobě, ale také bojovému umění Jujutsu, Agatsu Ryu a společnosti, ve které žiješ.

Pevně doufám, že ti tento článek pomohl pochopit, jak toho dosáhnout. Hezký den všem! 

-RG-

Zpět na blog

Být s námi má smysl!

Chcete objevit umění boje Samurajů a stát se součástí týmu, který se řídí autentickými hodnotami bojových umění? Agatsu Ryu vám otevírá dveře do tohoto fascinujícího světa. Agatsu Ryu je vedená aktivními a zkušenými mistry bojových umění, kteří vám budou velkou oporou a umožní vám být lepším člověkem každý den!

První lekce vás nic nestojí, je naší dávkou inspirace pro vás. Přijďte a začněte svou cestu k sebezdokonalení
a vlastním bojovým dovednostem.