Načítání...

Čtěte více

Učitelé na výletě: Auschwitz

Vytvořil: Agatsu

Poslední srpnový víkend byl pro učitele Agatsu Ryu ve znamení výletu. Tentokráte byla cílem Osvětim, resp. bývalý koncentrační tábor. Auschwitz jak jej nazvali Němci, (Konzentrationslager Auschwitz) byl komplex německých nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů fungujících během druhé světové války na území anektovaném Třetí říší na jihozápadě Polska po jeho obsazení roku 1939. První tábor byl Německem zřízen na základě příkazu Heinricha Himmlera ze dne 27. dubna 1940. Původně byl určen pro Poláky (inteligence, odbojáři), ale v létě roku 1941 nacisté rozhodli, že zde bude probíhat konečné řešení židovské otázky (holokaust). Auschwitz je smutným místem historie, kde našlo smrt mnoho nevinných lidí z celé Evropy.

“Já jsem neuměla německy, tak jsem se ptala maminky, co říkají. A ona, že jsme ve zničujícím lágru. Tomu se ani nedá říkat život. To bylo něco tak příšernýho. Nelze to popsat. Ti, co tam byli dýl, tak nám říkali, že na druhé straně jsou plynové komory. A ty komíny, co kouřily, tak tudy procházejí… (mlčí). Já vím, že třeba se říkalo: zejtra až Ti přistane na nose saze, tak to budu já. Tak to bylo.”

Helga Hošková-Weissová.

Prohlídka Auschwitz i Auschwitz-Birkenau byla komentovaná. S každým krokem a každý slovem o zvěrstvech vykonaných Němci za II. světové války nám skutečně nebylo vůbec příjemně. Obzvláště na nás zapůsobila hromada bot, které Němci shromáždili. Od těch nejmenších a po velké velikosti. Zrůdnost a naprostou ztrátu lidskosti podtrhuje fakt, že nebyly ušetřeny ani nejmenší děti. Hromada vlasů či brýlí byla dalším momentem, který dokládal tuto šílenou dobu. Peklo na zemi. Měli jsme možnost nahlédnout do celého komplexu dochovaných budov, a to na obou místech koncentračního tábora.

Zvláštní bylo, že aniž bychom se na tom, jakkoliv domluvili, nikoho nenapadlo udělat ani jednu jedinou fotku. Dokonce i fotku kterou vidíte v článku je ilustrační (stažená volně z internetu). Nikdo neměl potřebu fotit si cokoliv. V naší paměti toto místo zůstane. Při těch neskonalých hrůzách, které lidé museli v těchto místech zažít si uvědomujeme, jak moc je důležité o tomto tématu informovat, tak aby nebylo zapomenuto. Pro zajímavost uvádíme, že každý rok, dne 27. ledna se během Mezinárodního dne památky obětí holokaustu připomíná osvobození Auschwitzu rudou armádou pod velením maršála Koněva ze stejného dne roku 1945.

Přežila Terezín.

Přežila Osvětim.

Přežila Freiberg.

Přežila Mauthausen.

Hyde Park Civilizace: Helga Hošková-Weissová — Česká televize (ceskatelevize.cz)

Historie je součástí našeho bytí na této planetě. Ať se nám to líbí anebo ne, máme povinnost jako učitelé vzdělávat studenty nejen „v tom co se nám hodí”, ale zároveň musíme studenty vést k (sebe)uvědomění. To je jedním z důvodů naší návštěvy Osvětimi…

Odkazy:

Zpět na blog

Být s námi má smysl!

Chcete objevit umění boje Samurajů a stát se součástí týmu, který se řídí autentickými hodnotami bojových umění? Agatsu Ryu vám otevírá dveře do tohoto fascinujícího světa. Agatsu Ryu je vedená aktivními a zkušenými mistry bojových umění, kteří vám budou velkou oporou a umožní vám být lepším člověkem každý den!

První lekce vás nic nestojí, je naší dávkou inspirace pro vás. Přijďte a začněte svou cestu k sebezdokonalení
a vlastním bojovým dovednostem.