Načítání...

Čtěte více

Co dělá mistra i školu profesionální?

Vytvořil: Agatsu

(rg) Nedávno jsem dostal otázku, co to je být profesionální. Máme to na webu zmíněno mnohokráte, ale nikde už toto rozvedeno není. Po pravdě je to pro mě tak jasná věc, že jsem tuto skutečnost opravdu opomněl. A také se říká, že „podle sebe soudím tebe.“ Uznávám však, že v tomto případě to není zrovna dobrá fráze.

Slovo profesionální vnímám jako souhrn vlastností jak mistra, tak i učitelů ve škole bojových umění, ve které učí. A dále jako souhrn vlastností dané školy bojových umění. Jednoduše řečeno a v bodech vyjádřeno:

 • Mistr má odpovídající zkušenosti a vzdělání (studoval roky u skutečného mistra bojových umění). Opravdu nepovažuji za mistra kohokoliv, kdo se jim prohlásí.
 • Jestliže se jedná o skutečného mistra, pak bude i takto vystupovat. Většina „mistrů“ čehokoliv má tendenci se veřejně cpát do diskusí a vnucovat každému svá prohlášení, názory a manipulovat s lidmi v diskusích. Toto opravdu mistr nedělá! Skutečný mistr prostě ví, a nemusí se dožadovat pozornosti jako malý kluk. A běda, když mu někdo za jeho skvělý názor na (třeba) sociálních sítích nezatleská. Člověk, který je opravdu vzdělaný prostě nemá zapotřebí někoho přesvědčovat a vnucovat se. 
 • Mistr neřeší ostatní školy bojových umění. Proboha proč furt má někdo touhu řešit to či ono? Chceš nosit červený pásek s bílými puntíky a říkat si „grand master“? Okay proč ne! Tedy pokud ti nevadí, že jsi mezi odborníky za osobu nezpůsobilou a neuznávanou. V Agatsu Ryu nemáme debaty o tom, „jak cvičí jinde“ ani témata o „jiných mistrech“. Nás to tak nějak nezajímá. V České republice existují velmi kvalitní školy bojových umění a tyto školy rádi doporučíme. Bohužel jich není moc.
 • Mistr si hledí svých studentů a předává jim ze sebe co nejvíce může a zároveň se učí. Někteří „mistři“ si to vykládají tak, že objíždějí všechny možné (i nemožné) školy bojových umění a sportovní kluby a systémy, aby se naučili další techniky. Tady musím podotknout, že pokud by mistr byl opravdový, tak by neměl potřebu hledat se a učit se techniky od kohokoliv a jakýkoliv systém. Jestliže jsem si vybral směr a učím se (jsem na Cestě), tak se ve svém oboru zdokonaluji a zlepšuji. Učím se prostřednictvím kvalitní literatury i mistrů zkušenějších a technicky vyspělejších, než jsem. Prostě – jsem v procesu učení. A nikoliv sebestřednosti, kde jediným cílem je plácání po zádech se sobě rovnými. O to jsem nikdy nestál a zároveň jsem to nedělal a ani dělat nebudu.
 • Mistr dbá na svou reputaci a zároveň je schopen spolupráce. Co více dodat? Schopnost spolupracovat na úrovni je obecně v bojových umění pofiderní. Jsou limity a věci, přes které osobně nikdy nejdu. Mám svou cenu (a každý by ji měl mít). Spolupracuji se skutečnými profesionály a v zásadě odmítám samozvané „všechnoužumím“ mistry, zejména sportovce (judisty, karatisty apod.), kteří mají touhu závodit s ostatními, avšak sami se sebou už ne.
 • Mistr musí být osobnost. Byl jsem účasten tolika zkoušek, kde každý student i když neuměl nic, tak svůj pásek dostal (technické stupně Dan nevyjímaje!). To je častá bolístka bojových umění. Nevychovává, ale předává a Cestu „ulehčuje“. Ne! V Agatsu Ryu trváme na tom, že každý nositel technického stupně musí být způsobilý, a přestože je mi to někdy líto, tak studenta vyhodím ze zkoušky, pokud není výkon odpovídající. Divili byste se, kolik „mistrů“ zkoušky na oko dělá, ale přesto už ví, že všichni jeho studenti prospějí.

Co se týče školy:

 • Má skutečnou identitu.
 • Má vhodné prostory.
 • Filozofie není „na efekt“ ale ani to není modla.
 • Používá Zkušební řád.
 • Spolupracuje se zahraničními kolegy (ale ne proboha s nějakou XYxYx organizací, ale skutečnou a vedenou odborníky!).
 • Vedení školy ví, co dělá a proč. V tomto je transparentní.
 • Dodržuje platné zákony a nařízení v ČR (od administrativy, účetnictví po požadavky na učitele…).

Uznávám, že asi tohle asi nebude pro některé „mistry“ stravitelné a že někteří studenti si řeknou, že tohle „nemůže být pravda.“ Musím vám ale odpovědět jinak – jste v Agatsu Ryu, a to není náhoda. Hledali jste? Našli jste.

Pokud někdo z řad mistrů, učitelů i trenérů bude mít zájem o spolupráci, dotazy či poradit, rádi pomůžeme. Protože spolupráci na úrovni se skutečně nebojíme a nestraníme se.

Zpět na blog

Být s námi má smysl!

Chcete objevit umění boje Samurajů a stát se součástí týmu, který se řídí autentickými hodnotami bojových umění? Agatsu Ryu vám otevírá dveře do tohoto fascinujícího světa. Agatsu Ryu je vedená aktivními a zkušenými mistry bojových umění, kteří vám budou velkou oporou a umožní vám být lepším člověkem každý den!

První lekce vás nic nestojí, je naší dávkou inspirace pro vás. Přijďte a začněte svou cestu k sebezdokonalení
a vlastním bojovým dovednostem.