Načítání...

Čtěte více

Rasismus? Kdo proti komu?

Vytvořil: Agatsu

Kde se bere rasismus a jak je možné, že v 21. století se s ním stále setkáváme?

Nedávná situace ve fotbale se mě celkově dotkla, protože jsem si uvědomil jak málo stačí k tomu, abyste pak byli na pranýři. Situace, kdy někoho nazvete „černým“ podle mého není úplně v pořádku, ale dá se to pochopit. Pokud budete v kolektivu osob, kde budete jediný černý (bílý, žlutý, zelený…), tak se dá očekávat, že vás tak ostatní označí, pokud nebudou znát vaše jméno. Je to jednodušší, než pobíhat kolem a ptát se ostatních na jméno. Je přirozeně lidské si věci zjednodušovat.

K FOTBALU

Ano. Pravda je, že označovat kohokoliv barvou kůže je hloupé. Ovšem aby se z toho musela dělat taková scéna? Proč stejné tendence nemají třeba Asiaté?!Připadá mi, že černoši jsou nějak moc úzkostní. Co naplat. Pustili je do Evropy a nyní (se) sklízí ovoce… měli je nechat v jejich zemi. Protože pokud se někde přestěhuji, tak musí vždy plně respektovat místní zvyky. Fotbal – žádný sport – by neměl, a ani nesmí být, výjimkou. To že oslovení “černoch” je urážkou, je pro mne novinka.
Jednoduché řešení pro útlocitné – vrátit se ze země, odkud přišli. Tam se budou mít jistě lépe, za lepší peníze. Např. v článku zmíněný Senegal musí být přímo luxus, že?!
P.S.: rumunský rozhodčí použil slovo “negru”, což je rumunsky černý. Nikoliv “negr”, jak se snažili “páni” fotbalisti prokázat…
1)

Sport má být legrace, zábava. Tím ale sport už dlouho není. Stal se z toho do nebe volající byznys. Nesouhlasím s tím, aby fotbalista bral více peněz než špičkový lékař. Svět je zvláštní místo. Na jednu stranu se pořádají sbírky na nemocné děti, opuštěné důchodce či dáváme peníze lidem, kteří zemřeli při výkonu služby. Pro tyto osoby peníze nejsou. Sponzoři však neváhají utratit miliardy ročně pro fotbalisty. Ne, není to normální. A v tom to je. Díky tomu, že všichni chtějí jen výkon a um, již není čas na skutečnou legraci a radost ze hry. Už od malých dětí chtějí trenéři výkon a medaile. To není správné. Pohyb má být pro radost. V současné době se nesportuje pro radost, ale pro peníze. Je to povolání pro mnoho lidí.

V bojovém umění vám nikdo nedá miliardy za to, že učíte, že umíte. Je to dobře. V tomto je bojové umění čistou záležitostí. I když bohužel prolezlou falešnými mistry a totálně amatérskými kluby (školami). Nebují tam ale rasismus. Proč? Protože od počátku se učíme rozpoznávat co je a co není správné. A učíme se to skrze sebe, své poznání. Své nitro. Není to mistr ani učitel, který by nám říkal, co je a není správné. Co musíme.

Svět se hodně rychle mění a nemá se čas ustálit. Každý den k nám přichází nové a nové podněty a zdá se, že se v nich někdy ztrácíme. Ztratit se může každý člověk bez ohledu na vzdělání, postavení či zkušenosti. Je to proces. Některé změny však nejsou ku prospěchu lidstva a rasismus mezi ně rozhodně patří. Nesouhlasím s rasismem. Ovšem zároveň nesouhlasím s vynucováním, trapnými gesty (jakékoliv skupiny) či slovíčkařením. Věci jsou takové, jaké jsou a ani když si nasadíte brýle fialové, tak žádný člověk trvale nezmění barvu své kůže ani to, odkud pochází. Velmi bych ocenil, kdybychom tady v Evropě začali daleko více dbát na svou příslušnost. Každý, kdo zde chce žít, musí dodržovat pravidla a zákony dané země. Pokud se komukoliv zde nelíbí, může se odstěhovat či se vrátit ze země, odkud přišel.

Respekt, slušnost, ohleduplnost a pochopení musí být vždy oboustranné! Pokud není, pak osobně zaujímám stejný postoj. Prostě si vážím lidí, kteří se umí chovat. A k těm pak přistupuji stejným metrem. Ve sportu nemá politika co dělat. A pokud někdo využívá barvu kůže jako prostředek k léčbě svých komplexů, pak se řítíme do záhuby. Protože to dovolíme.

Na druhou stranu nebuďme pasivní. Musíme trvat na tom, že Evropa je jiná než Amerika, než Afrika… Musíme si uhájit to, kdo jsme. Abychom pak jednoho dne nevysvětlovali svým dětem, že být bílý je vlastně špatně. Protože přeci každý běloch je „zaručeně“ rasista.

K zamyšlení závěrem: proč neprotestuje velmi početná skupina Asiatů v Evropě? Pokud budu hrát v Africe fotbal jako jediný běloch a někdo na mě zakřičí že jsem bílý, bude to rasismus? Dostanu se do zájmu veřejných sdělovacích prostředků?

(RG)

1) Facebook autora

Zpět na blog

Být s námi má smysl!

Chcete objevit umění boje Samurajů a stát se součástí týmu, který se řídí autentickými hodnotami bojových umění? Agatsu Ryu vám otevírá dveře do tohoto fascinujícího světa. Agatsu Ryu je vedená aktivními a zkušenými mistry bojových umění, kteří vám budou velkou oporou a umožní vám být lepším člověkem každý den!

První lekce vás nic nestojí, je naší dávkou inspirace pro vás. Přijďte a začněte svou cestu k sebezdokonalení
a vlastním bojovým dovednostem.